Wybór należy do Ciebie...
Tematyka:
Aktualność:
Do końca stycznia można dokonywać wpisów w specjalnej aplikacji na Facebooku. Każdy ma jeszcze szansę, aby jego propozycja promowała nasz kraj podczas Mistrzostw Euro 2012.
Aplikacja Album Pozytywny ATLAS Polski na Facebooku służy do zbierania wpisów o tym, co w naszym kraju niepowtarzalne, pozytywne i warte uwagi. Polskie jeziora i lasy, dokonania naszych lekarzy, polskie kobiety i wielcy królowie, cztery pory roku, jabłka i wierni kibice krajowych reprezentacji - codziennie pojawiają się nowe wpisy użytkowników dotyczących przeróżnych dziedzin naszego życia.
Aplikacja do zbierania wpisów powstała na profilu Facebooka firmy ATLAS, Mecenasa Stowarzyszenia Pozytywny Atlas Polski. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie użytkownicy dzielą się informacjami o tym, z czego jako Polacy możemy być dumni. Swoje pomysły można zamieszczać w różnych obszarach tematycznych począwszy od walorów turystycznych naszego kraju, kulturę aż po osiągnięcia naukowe. Wpisy dodatkowo można wzbogacać zdjęciami własnego autorstwa. Najciekawsze propozycje ukażą się w drukowanym albumie, który będzie rozdawany gościom mistrzostw Euro 2012. Dla autorów wybranych wpisów Mecenas organizacji przygotował nagrody.
Największą popularnością cieszy się kategoria (Nie)zwykłych Polaków, do której zaklasyfikowani zostali Krystyna Janda, Krzysztof Kieślowski oraz pewna 80-letnia pani z Aleksandrowa Kujawskiego, która porusza się ulicami miasteczka… na rowerze! W aplikacji znajdują się również informacje o polskich wynalazkach - to Polak, Jacek Karpiński, zbudował pierwszy komputer osobisty; królują nasze kulinaria, takie jak pierogi, polski chleb i oscypki grillowane z żurawiną. Co więcej, lubimy Polskę, bo… tutaj rosną najsmaczniejsze jabłka na świecie! Nie zapominamy również o naszych ojczystych trunkach takich jak żubrówka czy piwo. Użytkownicy chętnie głosują na "nieobciachowy taniec ludowy", pokazując, że wiele rzeczy i zjawisk w Polsce postrzeganych stereotypowo jest tak naprawdę bardzo ciekawych i wartych uwagi.
- Okazuje się, że każdy z nas może mieć inną wizję tego, co w naszym kraju pozytywne. Wpisy pokazują, że odchodzimy od starych, szablonowych schematów myślowych i mamy masę pomysłów, w jaki sposób pokazać potencjał naszego kraju i jego mieszkańców - mówi Agnieszka Porębska, rzecznik Stowarzyszenia Pozytywny Atlas Polski.
Projekt promujący pozytywne aspekty naszego kraju powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Pozytywny Atlas Polski (SPAP), którego głównym celem jest tworzenie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w kraju i zagranicą.
- Wiele badań pokazuje, że Polacy uwielbiają narzekać. Dla przykładu prof. Wojciszke mówi o tym, iż tworzymy osobliwą kulturę narzekania. Postawił on nawet tezę, że jesteśmy najsmutniejszym i najczęściej narzekającym narodem na świecie. Członkowie Stowarzyszenia chcą zmienić taki sposób myślenia i postrzegania Polaków. Okazuje się, że potrafimy dobrze mówić o naszym kraju i dostrzec w swoim otoczeniu wiele pozytywów. Zacznijmy chwalić Polskę i cieszyć się z tego co mamy - mówi Agnieszka Porębska
Wpisy zgromadzone w aplikacji, a następnie wydane w drukowanym albumie, podkreślą wszystkie niezwykłości naszego kraju oraz pokażą, dotychczas nieznane lub na co dzień niezauważane rzeczy, z których możemy być dumni. Profil Facebooka Pozytywny Atlas Polski cieszy się dużą popularnością - posiada już prawie 8 tysięcy fanów. Do SPAP wciąż dołączają nowi członkowie - osoby, firmy i organizacje, które wspólnie angażują się w aktywną promocję Polski. Stowarzyszenie planuje kolejne aktywności ukazujące pozytywną Polskę - w kraju i poza jego granicami.