|
Wątek:
|
Wiarygodność płatnicza biur podróży istotna dla 96% klientów
|
Autor:
|
Czytelnik IP automat.*
|
Data wysłania:
|
2011-06-17 11:40
|
Temat:
|
Wiarygodność płatnicza biur podróży istotna dla 96% klientów
|
Treść:
|
Aktualność: Zdaniem przedstawicieli branży turystycznej zdecydowana większość ich klientów uważa wiarygodność płatniczą biur podróży za istotny czynnik wyboru operatora.
Touroperatorzy spodziewają się, że sytuacja polityczna w północnej Afryce wpłynie negatywnie na prowadzoną przez nich działalność, ale 90% z nich planuje rozszerzenie swojej oferty - to najważniejsze wnioski ze specjalnego dodatku dotyczącego branży turystycznej zawartego w 14. edycji Raportu BIG poświęconego bezpieczeństwu prowadzenia działalności w Polsce.
Od ponad trzech lat BIG InfoMonitor monitoruje zatory płatnicze oraz zaległe i stracone zobowiązania. W wyniku tych działań powstaje Raport BIG, który mierzy poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, opinie przedsiębiorców w tym zakresie oraz kierunek ich zmian. W 14. edycji Raportu BIG znalazł się również dodatek dotyczący branży turystycznej.
Zdecydowana większość badanych (96%) uważa, że wiarygodność płatnicza biura podróży jest istotna dla klientów. Również przedstawiciele biur starają się sprawdzać historię finansową swoich kontrahentów - pytają partnerów biznesowych (71%), szukają informacji w Internecie (63%), proszą o rekomendacje (54%) i sprawdzają w Biurach Informacji Gospodarczej (42%).
"Z naszych obserwacji wynika, że w szczególnie w branży turystycznej kwestie związane z płynnością i wiarygodnością płatniczą są istotne. Te dane są bardzo pozytywne, mamy również nadzieję, że właściciele biur podróży oraz ich przedstawiciele w coraz większym stopniu będą korzystać ze źródeł dających dostęp do pełnych i wiarygodnych informacji o rzetelności płatniczej swoich partnerów biznesowych. " - podkreśla Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.
Blisko połowa (49%) przedsiębiorców w branży turystycznej jest zdania, że nieterminowe regulowanie płatności to poważny problemem lub bardzo poważna przeszkoda w prowadzeniu działalności gospodarczej. Co więcej 79% badanych stwierdziło, że w branży turystycznej występują problemy z terminowym regulowaniem należności. W kontekście tych danych, tym ważniejsze jest sprawdzanie wiarygodności płatniczej kontrahentów przed podjęciem z nimi współpracy oraz informowanie rynku o trudnościach we współpracy z danymi podmiotami.
"Znalezienie się wśród niesolidnych kontrahentów może dla biura turystycznego oznaczać poważne kłopoty, tym bardziej, że według wyników badania 42% przedstawicieli branży korzysta z kredytów bankowych do finansowania swojej działalności obrotowej. Ponadto jest to poważna rysa na wizerunku. Zachęcam do sprawdzania tour operatorów, szczególnie że nam również zależy na przejrzystości i profesjonalnym działaniu branży turystycznej" - dodaje Jan Korsak, Prezes Polskiej Izby Turystyki.
Blisko trzy czwarte badanych (72%) jest zdania, że sytuacja polityczna w północnej Afryce będzie mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie biur podróży w przyszłym roku. Pomimo to 90% ankietowanych zapowiada rozszerzenie oferty, a 68% deklaruje rozszerzenie obszaru działania, nowe usługi i dotarcie do nowych grup klientów. Takie informacje mogą wskazywać na dużą elastyczność biur, które spodziewając się spadku popularności wyjazdów do Egiptu czy Tunezji, przygotowały ofertę z nowymi kierunkami wakacyjnymi. Jest to również sygnał, że branża aktywnie reaguje na sytuację.
|