|
Wątek:
|
Problem z VATem za transport własny
|
Autor:
|
Czytelnik IP automat.*
|
Data wysłania:
|
2005-07-05 12:31
|
Temat:
|
Problem z VATem za transport własny
|
Treść:
|
Aktualność: Dnia 22 kwietnia br. Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł, iż w przypadku organizacji imprezy turystycznej z transportem własnymi autokarami VAT wynosi 22%.
Decyzja ta dotyczyła sprawy touroperatora, który chciał opodatkować transport własnym autokarem VAT-em w wysokości 7%, co wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, która nakłada podatek w takiej wysokości na tzw. "usługi pasażerskie transportu lądowego pozostałe".
Touroperator jednocześnie nie zapłacił podatku za przejazd przez terytorium innych krajów Unii, zakładając, że skoro z przepisów unijnych wynika obowiązek płacenia podatku z tytułu przewozu osób (ryczałt), to nie powinno się płacić podatku w Polsce, aby nie płacić podwójnego podatku za tą samą usługę.
Izba Skarbowa orzekła, iż usługa transportu własnymi autokarami realizowana w ramach organizowanej wycieczki podlega opodatkowaniu 22% stawką VAT, w państwie, w którym organizator ma siedzibę.
Decyzja ta wydaje się być o tyle niesprawiedliwa, iż jest sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem. Jeżeli ten sam organizator obsługuje tą samą trasę swoimi środkami transportu na rzecz innej firmy (po prostu wynajmując autokary innej firmie), to płaci 7% VAT.
Krakowski touroperator stwierdził, iż nie będzie się odwoływał od tej decyzji do sądu administracyjnego. Postanowił podzielić swoją firmę na dwie - organizatora wypoczynku i przewoźnika, posiadającego autokary, który będzie świadczył usługi transportowe pierwszej organizatorowi.
W ten sposób nikt nie będzie marnował swojego cennego czasu w sądzie, bo nie będzie wątpliwości, jaką stawkę VAT należy zapłacić.
|
Odpowiedzi:
vat transport własny [2005-07-08 16:41 999.999.999.*]
Szkoda ,że firma odpuściła walkę z fiskusem ,w biurach funkcjonują zupełnie inne interpretacje US / odpowiedzi US na zapytania podatnika / - w/g nich to co robił jest prawidłowe 7% w kraju i np w unii. Nie może więc być mowy w tym przypadku o obchodzeniu przepisów To fatalnie ,że nasze samorządy gospodarcze wykazują taką beztorskę i bezradność . odpowiedz » Chore prawo, ale podejście właściwe [2005-07-05 12:31 999.999.999.*]
Też kiedyś zrobiłem podobnie w latach 90-tych, aby nie mieszać sprzedaży zwolnionej ( kolonie i obozy ) z turystyką ( wtedy jeszcze 7 % ) Vat. Potem umowa agencyjna pomiędzy firmami. Pełny VAT z reklam do odliczenia. Zaoszczędziłem per saldo kupę forsy na Vat. I wszystko lege artis. Z głupim prawem i urzędnikami najlepiej walczyć w ten sposób, a nie w sądach. No chyba, że nie ma już innego wyjścia. odpowiedz » Problem z VATem za transport własny [2005-07-06 12:47 999.999.999.*]
Podzielenie firmy na dwa oddzielne podmioty oczywiście rozwiązuje problem VAT MARŻA, (obejście prawa),ale wiąże sie to z dodatkowymi czynnościami i kosztami związanymi z zarejestrowaniem i prowadzeniem dwóch firm. (np. obsługa księgowa, sprawozdania, oprogramowania itp). Pytanie, dlaczego Polska nie dostosowała w tym zakresie polskiej ustawy VAT do VI Dyrektywy UE. odpowiedz » Bo to Polska urzędnicza właśnie [2005-07-08 12:22 999.999.999.*]
Nigdy nic mądrego w terminie i zrobione porządnie. Jakoś to będzie, a jak nie będzie to i tak jakoś będzie. Oby do wypłaty i jak najdłużej. Ku chwale ojczyzny. odpowiedz »
|