|
Wątek:
|
8 zasad wypożyczania samochodu podczas zagranicznych wakacji
|
Autor:
|
Czytelnik IP automat.*
|
Data wysłania:
|
2010-08-18 08:29
|
Temat:
|
8 zasad wypożyczania samochodu podczas zagranicznych wakacji
|
Treść:
|
Aktualność: Zwiedzanie na własną rękę jest często tańsze i ciekawsze niż udział w zorganizowanych wycieczkach fakultatywnych. Możemy zobaczyć znacznie więcej i nikt nas nie zmusi do biegania po zaprzyjaźnionych z przewodnikiem sklepikach z porcelaną, rękodziełem, orientalnymi przyprawami czy uzdrawiającymi ziołami. Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada, na co warto zwrócić uwagę wypożyczając auto za granicą i jak ustrzec się niemiłych niespodzianek.
Do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Warszawie każdego roku tuż po wakacjach napływają skargi związane z wypożyczaniem aut za granicą. Najczęściej dotyczą one nieuprawnionego pobrania przez firmę wynajmującą środków z karty kredytowej za szkody, których konsument nie wyrządził. Niestety, problemem bywa też lekkomyślność samych klientów lub zwyczajna nieuwaga.
- Konsumenci często nie czytają dokładnie umów lub podpisują dokument sporządzony w języku, który słabo znają. Wówczas, gdy przykładowo podczas wycieczki dojdzie do przebicia opony, są zaskoczeni, że muszą zapłacić z własnej kieszeni, gdyż ubezpieczenie nie obejmowało takiej szkody - wskazuje Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
- Niedopatrzeniem jest także brak kopii dokumentów, potrzebnych do udowodnienia winy wypożyczalni, np. konsument zamawia auto przez Internet i zapomina o zachowaniu kopii zamówienia lub korespondencji mailowej z firmą. Gdy potem okazuje się, że auto jest inne niż zamówione lub warunki jego odbioru różnią się w stosunku do wcześniejszych ustaleń - trudno to udowodnić - dodaje Małgorzata Furmańska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
Zanim wynajmiesz
1) Określenie "super promocja" wcale nie musi oznaczać doskonałej okazji
Cena podana na stronie internetowej informuje jedynie o podstawowej opłacie, zwykle nie zawiera, np. kosztu ubezpieczenia. Dodatkowo zapłacimy również za:
- paliwo (dodatkowa wysoka opłata, jeśli oddamy auto z pustym bakiem, a wypożyczaliśmy z pełnym),
- przekroczenie limitu kilometrów (jeśli taki jest podany w umowie),
- oddanie auta w innym miejscu niż wypożyczyliśmy (np. odbieramy w Madrycie, oddajemy w Barcelonie) lub korzystanie z usług wypożyczali poza jej godzinami pracy
- prawo do prowadzenia auta przez drugiego kierowcę
- fotelik dziecięcy
Uwaga: W przypadku umowy wynajmu samochodu zawieranej przez Internet nie można skorzystać z prawa odstąpienia od umowy na odległość bez ponoszenia kosztów.
2) Dowiedz się, co obejmuje ubezpieczenie
Często podstawowa (najtańsza) wersja zapewnia pokrycie przez ubezpieczyciela wszelkich kosztów w sytuacji poważnego wypadku, ale już w przypadku stłuczki - koszty dzielone są np. w proporcji 60% - ubezpieczyciel, 40% - kierowca. Zdarzają się też ubezpieczenia obejmujące wszystkie części za wyjątkiem opon lub szyb w samochodzie. Jeśli więc przebijemy oponę lub złodziej stłucze nam szyby - zapłacimy z własnej kieszeni.
3) Sprawdź ograniczenia dotyczące wieku kierowcy
Nawet jeśli w danym kraju prawo jazdy można uzyskać w wieku 18 lat, firma wypożyczająca samochody może zastrzec, że wynajmujący-kierowca musi mieć co najmniej 25 lat.
4) Dokonaj "rozpoznania terenu"
Styl poruszania się po drogach w każdym kraju wygląda inaczej, np. powszechnym "obyczajem drogowym" może być jazda bez świateł pozycyjnych i włączanie ich tuż przed mijaniem drugiego samochodu lub swobodne zmienianie pasów ruchu bez sygnalizowania takiego zamiaru (Egipt). Jeśli nie czujemy się pewnie w takich warunkach, warto zastanowić się nad wykupieniem wycieczki zorganizowanej.
5) Nie przyjmuj auta z usterkami
Samochód, który wypożyczamy, powinien być w pełni sprawny, dokładnie sprawdzony przed wydaniem przez pracownika firmy. Jeśli na karoserii są zarysowania lub wgniecenia, powinniśmy otrzymać potwierdzenie tego stanu na piśmie. Dzięki temu unikniemy posądzenia o dokonanie zniszczeń.
6) Upewnij się, jaki rodzaj benzyny należy zatankować
Chwila nieuwagi może spowodować, że utkniemy na środku pustyni z zepsutym autem, za którego naprawę zapłacimy sami.
Oddając auto
7) Napełnij bak
Jeśli samochód był wypożyczony z połową baku, oddając go tankujemy także do połowy. Odstawienie auta bez paliwa w sytuacji, gdy otrzymaliśmy je zatankowane spowoduje, że firma obciąży nas kosztami - często wyższymi, aniżeli cena zatankowania na stacji benzynowej.
8) Nie zapomnij o protokole zdawczo-odbiorczym
Po sprawdzeniu stanu samochodu przez pracownika firmy należy pamiętać o sporządzeniu i podpisaniu przez obie strony dokumentu stwierdzającego, że auto zostało oddane bez uszkodzeń (w stanie, w jakim je wypożyczyliśmy). Kopię pisma trzeba zachować - np. w sytuacji nieuzasadnionego obciążenia karty kredytowej, można będzie udowodnić, że podczas naszego użytkowania auto nie było uszkodzone.
Gdzie szukać pomocy?
Prawnicy z Europejskiego Centrum Konsumenckiego udzielają bezpłatnych porad prawnych i pomagają polubownym w rozwiązywaniu sporów pomiędzy konsumentem a firmą wypożyczającą auta, zarejestrowaną poza granicami Polski (w krajach Unii Europejskiej, Islandii i Norwegii).
|
Odpowiedzi:
Wypożyczenie samochodu na wakacjach [2010-08-18 10:38 83.238.170.*]
W uzupełnieniu: są wypożyczalnie, które dostarczają auto z pełnym bakiem, ale zwrot ma być z pustym, co się rzadko udaje i do kosztu usługi trzeba doliczyć te 20-30 euro za pozostawioną benzynę. Trzeba też uważać na zapisy dotyczące wyjazdu autem zagranicę (np. z Hiszpanii do Portugalii) - to zwykle jest dodatkowo płatne. Wykupienie pełnego ubezpieczenia (możliwe dopiero na miejscu) ułatwia procedurę zwrotu auta - zazwyczaj już nikt go nie ogląda. odpowiedz »
|