|
Wątek:
|
Rozbudowa Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozpoczęta!
|
Autor:
|
Czytelnik IP automat.*
|
Data wysłania:
|
2006-07-31 23:35
|
Temat:
|
Rozbudowa Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozpoczęta!
|
Treść:
|
Aktualność: Rozpoczęła się wielka rozbudowa Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Powstanie stylizowany folwark z salami ekspozycyjnymi, centrum konferencyjnym, zapleczem hotelowym i gastronomicznym. Nowy kompleks muzealny buduje płocka firma Vectra, która zwyciężyła przetarg.
Prace mają zostać zakończone do grudnia 2007 roku. Na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego obecni byli dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski oraz marszałek Adam Struzik. Akt erekcyjny pod budowę "kompleksu muzealno - wystawienniczego" zastygł w cemencie w niedzielę, 9 kwietnia. Podpisali go inwestorzy, projektanci oraz wykonawcy.
Na uroczystość i "Niedzielę Palmową w skansenie" przybyło bardzo dużo osób. Grała orkiestra, a na polance rozłożyły się kramy ze sztuką ludową. Natomiast w zabytkowych chałupach znowu zagościła kolorowa wystawa "Wielkanoc na Mazowszu". Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski zaznaczył - Rozbudowa uporządkuje architekturę skansenu i podniesie jego rangę.
Folwark o powierzchni około sześciu tysięcy metrów kwadratowych będą tworzyć: - budynek wystawienniczo-oświatowy, a w nim: sale ekspozycyjne, kompleks konferencyjno-hotelowy z multimedialną aulą na 400 osób i zapleczem gastronomicznym, - wozownia, - budynek konserwatorsko-renowacyjny z pracowniami konserwatorskimi, stolarnią i magazynami, - siedziba administracji, czyli biura, archiwum, pokoje gościnne i mała sala konferencyjna, - portiernia z centrum informacji turystycznej. Oprócz tego będą też amfiteatr, parkingi i stajnia.
W nowej części będą prezentowane wystawy czasowe oraz ekspozycja rzeźby ludowej. W wozowni będzie można zobaczyć bryczki, powozy oraz sanie. Swoje dawne szlacheckie wnętrze odzyska, uwielbiany przez filmowców dworek, który obecnie służy jako siedziba administracji. Każdy będzie mógł do niego zajrzeć.
Rzeszotarski podkreśla - Folwark przyciągnie twórców ludowych, zespoły folklorystyczne i etnografów.
Autorami projektu rozbudowy skansenu są płoccy architekci Tomasz Królikowski i Jerzy Jaworski. Natomiast dokumentację budowlaną opracowała kielecka spółka Neoinvest. Rzeszotarski dodał zadowolony - Projektanci przelali na papier nasze marzenia.
Inwestycja będzie kosztować 15 mln zł i zostanie sfinansowana z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. W ubiegłym roku przedsięwzięcie zostało wpisane do wieloletniego planu inwestycyjnego.
Marszałek województwa Adam Struzik zaznaczył - Samorząd województwa inwestuje w kulturę. W 2006 roku wydamy 200 mln zł. Radni samorządowi mają pełną świadomość tego, że nie mamy na Mazowszu bogactw naturalnych, że borykamy się z trudnościami gospodarczymi. Szukają więc innych źródeł rozwoju. Dlatego stawiamy na ofertę turystyczną i przedsięwzięcia kulturalne. To nasze bogactwo. A kultura ludowa jest godna najwyższego szacunku.
Muzeum Wsi Mazowieckiej odwiedza co roku kilkadziesiąt tysięcy osób z całego kraju. W wiejskich chatach turyści mogą obejrzeć wystawy okolicznościowe, a w zagrodach zwierzęta. W weekendy można posłuchać ludowej kapeli. Natomiast w warsztatach garncarza, wikliniarza, kowala, tkaczki można spróbować swoich sił w lepieniu dzbanów, czy tkaniu chodnika. Dodatkowo w sklepie z pamiątkami można kupić ręcznie tkane obrusy, a w karczmie Pohulanka zjeść wiejski chleb ze smalcem.
W sierpeckim skansenie kręcono "Ogniem i mieczem", "Pana Tadeusza" i serial "Przeprowadzki".
|